fbpx

Bez techniki obróbki wideo określanej jako green screen (czasem także blue box, blue screen lub chroma key) nie powstałyby fantastyczne efekty specjalne w największych produkcjach kinowych ani znakomite teledyski muzyczne. Bez udziału green screen nie dałoby się stworzyć nowoczesnych programów informacyjnych w studio tv, transmisji telewizyjnych i internetowych, profesjonalnych konferencji, klipów reklamowych czy zwyczajnej prognozy pogody.

Czym jest obróbka obrazu określana jako green screen? W jaki sposób zielone tło odmieniło oblicze współczesnej branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej?

Zobacz: Produkcja filmów reklamowych

Skąd się wzięła technologia green screen?

Green screen to technika wideo, która polega na cyfrowej zamianie tła w jednolitym kolorze (dziś najczęściej jest właśnie zielone) na dowolny obraz. Potrzebne jest do tego specjalne studio wyposażone w zielone tło fotograficzne oraz odpowiednie oprogramowanie.

Jednym z twórców kluczowania obrazu (określenie to oznacza wycinanie postaci i obiektów z tła) był francuski iluzjonista George Melies, który jako jeden z pierwszych nagrywał krótkie, czarno-białe filmiki studyjne z użyciem różnych technik zniekształcających transmisję obrazu.

Jeszcze przed erą kina cyfrowego z różnych sposobów kluczowania korzystało hollywoodzkie kino. Przełomem były jednak lata 90. i upowszechnienie w produkcji filmowej tła monochromatycznego (chroma key), najczęściej w postaci niebieskiego tła (blue box, blue screen). Wykorzystywano je w nagrywaniu scen kaskaderskich, efektów specjalnych czy scen przedstawiających aktorów w ruchu (np. w czasie jazdy samochodem). Blue box był także powszechnie używany w studio telewizyjnym (np. w polskich Wiadomościach w latach 90.). Obecnie jednak w nagrywaniu różnych scen w studio filmowym używa się zielonego tła (green screen).

Green screen2

Zielone tło – dlaczego w technologii green screen stosuje się teraz zielony kolor?

Dlaczego jako tła materiałowego używa się teraz zielonego ekranu? Po pierwsze zielone tło fotograficzne ma wyraźny i charakterystyczny kolor, który łatwo pozwala wyodrębnić poszczególne elementy.

Po drugie, mocno się różni od koloru ludzkiej skóry, która dodatkowo na zielonym tle nadal ma naturalny odcień. Dzięki temu postaci ludzkie, „wycięte” z zielonego ekranu w studio  i „wstawione” cyfrowo w dowolny obraz, w dalszym ciągu wyglądają naturalnie i realistycznie.

Po trzecie, do oświetlenia zielonego tła nie jest wymagana taka ilość światła, jak to miało miejsce w przypadku niebieskiego ekranu. Green screen finalnie okazał się więc techniką łatwiejszą do zastosowania i tańszą niż blue box.

Jak działa green screen? Technika obróbki obrazu chroma key

Tło green screen oferuje dzisiaj najbardziej optymalny ekran do wykorzystania techniki chroma key. Z tego powodu zielone tło powszechnie wykorzystuje się we wszelkiego rodzaju produkcji studyjnej, od nagrywania spotów reklamowych i produkcji teledysków, poprzez transmisję z konferencji i szkoleń online i offline, po produkcje kinowe i telewizyjne.

Zasady działania tej technologii są, wbrew pozorom, proste. W trakcie transmisji wideo kolor przedstawiany jest w postaci trzech liczb oznaczających jasność składowych barw (czyli RGB). Efekt green screen polega na porównaniu wartości tych liczb w nagraniu z kolorem tła. W punktach, w których kolor się zgadza (nawet przy pewnych odchyleniach), zielony ekran w nagraniu jest zastępowany dowolnym cyfrowym tłem.

Technologia green screen

Gdzie stosuje się technikę green screen?

  • Produkcje filmowe, zwłaszcza te przedstawiające sceny walki, sceny w ruchu, w powietrzu czy popisy kaskaderskie, gdzie bezpieczniej jest nakręcić ryzykowne sceny w postaci studyjnej, a następnie cyfrowo wstawić dowolne tło.
  • W studiu telewizyjnym oraz przy nagrywaniu produkcji telewizyjnych takich jak studio informacyjne (nagrywanie programów informacyjnych czy publicystycznych) czy telewizyjna prognoza pogody z wirtualnym tłem.
  • Przy nagrywaniu teledysków, spotów reklamowych, klipów promocyjnych.
  • W pracy fotografów, którzy zielone tło wykorzystują, aby podnieść atrakcyjność zdjęć.
  • Przy nagrywaniu relacji wideo i transmisji przez twórców internetowych – green screen jest na tyle tanią technologią, że pozwolić sobie na nią może nawet początkujący i niskozasięgowy twórca.
  • Przy transmisji i retransmisji z kongresów, konferencji i spotkań offline i online.

Green screen – najważniejsze zasady. Jak kluczować postaci z tła?

O czym warto wiedzieć, jeśli chcesz nagrywać materiały wideo przy pomocy techniki chroma key? Aby jakość wykonania materiału była zadowalająca, nie wystarczy sam zielony ekran. Jakie zasady techniki green screen i transmisji wideo na zielonym tle warto znać?

Oprócz zielonego tła fotograficznego do pracy w studio green screen niezbędne będzie odpowiednie oświetlenie. Lampy i reflektory muszą generować równomierne światło, tak by nie powstawały cienie, a obiekty i ludzie wyglądali realistycznie i naturalnie. Dobór jasności, barwy i natężenia światła zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju filmowanych oraz nagrywanych powierzchni. Podstawą jest równomierny, jasny obraz, bez wspomnianych cieni, które mogą nawet uniemożliwić kluczowanie.

Istotne jest też odpowiednie ustawienie nagrywanej osoby. Nie może ona znajdować się zbyt blisko ani zbyt daleko od zielonego tła. Optymalna odległość to 2-3 metry.

Równie ważne jest też, aby osoba nagrywana nie miała na sobie zielonych elementów (np. zielonego ubrania). Po kluczowaniu zielona marynarka, bluzka czy apaszka może stać się przezroczysta. Ta właściwość zieleni bywa często wykorzystywana z kolei, by uzyskać efekt specjalny (np. efekt czapki niewidki lub niewidzialnej postaci).

Zielone tło

Jaki ekran green screen warto kupić? Gdzie kupować zielone tło?

Ekran green screen przyda się nie tylko doświadczonym filmowcom i w przypadku dużych produkcji. Równie dobrze mogą z niego korzystać także twórcy internetowi, vlogerzy, fotografowie czy nawet amatorzy, których ciekawi zastosowanie w praktyce różnych technik cyfrowej obróbki zdjęć czy wideo.

Jaki zielony ekran wybrać? Liczy się wysoka jakość wykonania tła oraz pozostałych akcesoriów, w tym przede wszystkim uchwytu. Ekran musi się dać łatwo i szybko rozwinąć i zwinąć oraz łatwo przetransportować z miejsca na miejsce.

Jeśli kupujesz ekran green screen w sklepie, zwróć uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę. Weź też pod uwagę profesjonalny kontakt z biurem obsługi klienta czy możliwość zwrotu. Równie duże znaczenie ma szybka wysyłka czy różne możliwości dostawy sprzętu. Produktem, który szczególnie warto polecić, jest profesjonalna cyklorama dostępna w MFA Filming Studio.

Profesjonalna cyklorama – tło fotograficzne dla wymagających i początkujących

Aby ujęcia w profesjonalnej sesji zdjęciowej czy nagraniu, zwłaszcza wykonywane przy użyciu wirtualnej rzeczywistości i w świecie metaverse, wyglądały odpowiednio fachowo, potrzebny jest ekran o wysokich parametrach. Używana przez MFA Filming Studio cyklorama nie prześwituje, a dodatkowo wyróżnia ją idealne załamanie światła. Umieszczona jest w pomieszczeniu o kontrolowanej ilości światła, a pomieszczenie dookoła zostało wyciszone gąbkami akustycznymi. Do pomalowania powierzchni użyto przy tym profesjonalnej farby.

Zwykle cyklorama występuje w trzech głównych kształtach. Może wyglądać jak płaska ściana połączona z podłogą, która tworzy iluzję przestrzeni. Drugi rodzaj to cyklorama w kształcie litery L, z dwiema pionowymi ścianami ustawionymi pod kątem 90. Dostępne są również cykloramy w kształcie litery U, z tylną ścianą oraz dwiema ścianami bocznymi i podłogą, które można fotografować czy nagrywać pod dowolnym kątem. Profesjonalne cykloramy i rzeczywistość wirtualna to przyszłość rynku reklamy i nagrań wideo. Nic dziwnego, że tę technologię wykorzystują w swoich reklamach i sesjach zdjęciowych tacy giganci jak Apple czy Gap. Szeroka dostępność tej technologii sprawia, że do tego grona możesz dołączyć także Ty!

Kliknij i oceń
[Wszystkich ocen: 2 Średnia ocen: 5]